Gezi Rehberiniz

cansu
avatar
Konu Sayısı: 5
Mesaj Sayısı: 5
Gezi Rehberiniz
1 yıl önce
Belgrad gezilecek yerler blog bakımından oldukça zengin bir şehir.  Bu yerlerin başında Kalemegdan Kalesi ve parkı, Aziz Sava KatedraliNikola Tesla MüzesiSırbistan Ulusal Müzesi ve Cumhuriyet Meydanı, Taş Meydan gibi şehrin önemli tarihi bölgeleri gelmektedir. 

Şehrin en turistik bölgesi olan Kale Meydan şehir merkezine yakın konumu sayesinde kolayca ulaşabileceğiniz bir yerdir. Sava ve Danube nehirlerinin birleşim alanındaki Belgrad Kalesi şehrin en önemli simgelerinden biri olup olan yer aldığı bu meydanda şehrin en büyük parkı olan Kalemegdan Parkı da bulunmaktadır. Savaş zamanında askeri üs olarak kullanılan kaleyi çevreleyen geniş plato üzerine kurulu bu park yine aynı dönemlerde düşmanı gözlem altında tutmak için kullanılmıştır. Kalemegdan tarihi Belgrad tarihi ile denk olup ülkenin şehrin en eski bölgesidir. Oldukça yakın bir tarihe kadar Kale Megdan surları içinde halkın istihdamı sağlanmıştır. 1521’de Muhteşem Süleyman tarafından fethedilen Belgrad, bir Osmanlı sancağı olmuştur.  

Kaleye çıkıp Belgrad gece hayatı manzarasını izleyebilir, etrafındaki parkta güzel bir yürüyüş yapabilir ve yine buradan hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Parkı ziyaret esnasında birçok ünlü ismin heykelini göreceksiniz. Ayrıca park içerisinde askeri müze, sanat merkezi, şehir enstitüsü, hayvanat bahçesi, çocuk parkı, spor alanı ve restoranlar bulunmaktadır. Kalenin içinde anahtar teslim anıtı, Fransa’ya şükran anıtı, balıkçı çeşmesi, Savaş öncesi ve sonrası dansçıları gibi heykel ve anıtlar mutlaka görülmelidir. Ayrıca kaleden muhteşem Yeni Belgrad manzarası izlenebilir. Bunların dışında hakkında korkunç hikayelerin anlatıldığı Roma Kuyusu da kaledeki ilgi çeken yerler arasında.

Yanıt Yaz